Jak w każdej ceniącej się instytucji, tak i w przedszkolu odbywa się nabór, według którego przyjmowane są dzieci spełniające odpowiednie kryteria. W przedszkolach publicznym istnieje zasada pierwszeństwa, według której największe szanse maja dzieci w wielodzietnych rodzin, dzieci z niepełnych rodzin, wychowywane przez samotne matki, bądź ojców, z rodzin zastępczych i dzieci posiadające niepełnosprawnych rodziców.
Większość przedszkoli posiada jeszcze dodatkowe kryteria, według których przyjmuje dzieci lub też odmawia przyjęcia, co zawsze uzasadnia pisemnie. Wyznacznikiem jest ukończony wiek dziecka, to czy potrafi już samo korzystać z toalety. Często przedszkola prywatne przeprowadzają wywiad odnośnie sytuacji materialnej rodziców, bywa, że pada pytania o zaangażowanie w życie religijne. Proces rekrutacji, polega przede wszystkim na zdecydowaniu się przez rodziców na jedno z przedszkoli; państwowych lub prywatnych oraz na złożenie tam podania, bo wcześniejszym zapoznaniu się z zasadami naboru.
Warto pamiętać, aby nie składać kilku podań, najlepiej skupić się na jednym przedszkolu, gdyż wszystkie one współpracują ze sobą i może być źle widziane, gdy ubiegamy się jednocześnie o przyjęcie do innego. Zawsze, jeśli nasze podanie zostało odrzucone możemy albo dostać przeniesienie do innego przedszkola albo ponownie wybrać inną placówkę. Nasze dziecko może również zostać wpisane na listę rezerwową i skierować tam gdzie są wolne miejsca.