Długość naszej pracy powinna zależeć przede wszystkim od tego, jak bardzo literatura odnośnie jej tematu jest rozpowszechniona. Jeśli tego nie wiemy, dobrze jest najpierw to sprawdzić - wówczas dowiemy się, jaką długość może mieć nasza praca. Dzięki temu dowiemy się również, na co możemy liczyć, jeśli chodzi o naszą pracę.
Bardzo ważne jest to, abyśmy mogli w dobry sposób podejść do naszej pracy. Pisanie prac wcale nie jest tak proste, jak byśmy chcieli - musimy się bowiem nastawić na to, że nie zawsze będziemy wiedzieć, o czym mamy pisać. Często tez warto napisać nieco krótszą pracę, ale ciekawszą, niż produkować sztucznie strony tylko po to, aby praca była nieco dłuższa.
W przypadku, gdy piszemy pracę na określonym kierunku, zwykle promotor poda nam, jak mamy formatować tekst. Jest to bardzo ważne, bowiem różne formatowanie może sprawić, że nasza praca będzie dłuższa lub krótsza - wszystko bowiem zależy od tego, czy będziemy pisać dużą czy małą czcionką, jakie będą odstępy między wierszami, a także, jakie będziemy mieć marginesy. Wszystkie te ustawienia powinniśmy otrzymać w placówce, gdzie kontynuujemy studia.
Na pewno dłuższa będzie ta praca, która będzie zawierała dodatkowe obrazki, zdjęcia, wykresy czy tabele. Jeśli nasza praca nie zawiera takich elementów, a jedynie ciągły tekst, może być ona nieco krótsza. Co więcej, w przypadku, gdy nasza praca ma wiele przypisów, na pewno będzie ona zajmowała więcej miejsca - choć tekstu głównego będzie tyle samo. Wszystko to jest bardzo istotne, jeśli chcemy określić długość naszej pracy.